בחירת בד לתפירה

ניתן לחלק את הבדים לשני סוגים: טבעיים ומעשה-ידי אדם/ סינטטיים. הבדים הטבעיים כוללים משי, צמר כותנה ולינן. רוב בדי המשי והצמר מצריכים טיפול מיוחד בכביסה למשל כביסה ביד או ניקוי יבש.

מבין כל הבדים נראה שכותנה ותערובות כותנה (תערובת של סיבי כותנה וסיבים סינטטיים) הם הבדים המגוונים ביותר שהכי נוח לטפל בהם, שלא להזכיר את מחירם הנמוך. כותנה תהיה תמיד הבחירה החכמה והבטוחה.

נוסף על כך קיימים סוגים מגוונים של בדים מעשה-ידי אדם ובתוכם נמצא אצטט, אקרילן, פוליאסטר, ניילון וריון. בתוך הבדים הסינטטים נכללים גם בדים טהורים, בדים קשורים (למשל קטיפה) ובדי ויניל.

בדים סינטטיים ותערובות (תערובות של סיבים טבעיים וסינטטיים) נוטים להתבלות בקלות. על מנת להתמודד בתופעה, גזרי את הבדים עם מספרי זיגזג והותירי שוליים נדיבים אחרי התפר.

רוב הבדים מעשה-ידי אדם הם בעלי התנגדות לכיווץ ולקימוט. ניתן לכבס בדים כאלה במכונה ולגהץ אם יש צורך. הקפידי תמיד לגהץ בחום נמוך שכן בדים סינטטיים נוטים להיחרך בקלות.

גלילי הבדים מגיעים ברוחב תקני של 45, 54 או 60 אינטשים (כ-115, 137 ו-152 סנטימטרים). בדי מוסלין הם ברוחב של 36 אינטשים (91 סנטימטרים). בדי ריפוד מגיעים בדרך כלל ברוחב של (140 סנטימטרים) בדים אחרים משתייכים לסיווג הרוחב לפי הטווח המגוון הזה.

בהכנות למבצע תפירה זכרי שאף כי הגיזרה חשובה ביותר, מה שיוצג בסוף מבוסס על הבד שנבחר. בד כהה וכבד יכול להעביר מצב רוח רציני ומאופק ואילו בדים קלים ובהירים יותר מקנים אווירה עליזה יותר. בדים נצבעים בצבע מסוים, או נותרים בגונם הטבעי או עם הדפסים בדוגמאות צבעוניות. בדים כבדים כמו צמרים, קורדורי, קטיפה או ולווטין מתאימים בדרך כלל לביגוד ולתבניות המעוצבים לשימוש בסתיו ובחורף. בדים קלים יותר בצבע ובמשקל כמו כותנה, לינן ופרקל הם הבחירה הטובה לאביב ולקיץ.

כשבוחרים בד לדוגמה בדרך כלל ניתן לקבל הצעות לבד המתאים לה ביותר על הצד האחורי של המעטפה שבה מגיעה הגזרה לתפירה.

כאשר בוחרים את הבד הנכון יש להביא בחשבון כמה גורמים. האם את מתכוונת להכין שמלה פשוטה, שמלת ערב או ארנק? כמו כן, מה עם הטיפול בבד? האם יהיה צורך לגהץ אותה? האם הבד הוא בלתי-כוויץ ואינו דוהה? האם הבד מצריך כביסה בניקוי יבש, ביד או במכונה? ולבסוף, תני דעתך לצבע. האם לחולצה המחויטת יש שרוולים קצרים או ארוכים? ולמי מהן יתאימו הצבע והדוגמה?ושוב, הגזרה שלפיה את תופרת נותנת הצעות לבחירות הטובות ביותר לבדים.
 
זכרי כי הדוגמה והבד אמורים להשלים אחד את השני. למשל, לא היית בוחרת אריג צמר סקוטי משובץ ובהיר, צמר כבד מצמר או מקורדרוי, או בד עם הדפסי פרחים צעקנים לגזרה של שמלה המקושטת באמרות ובעיטורים. בדים אלה מתאימים יותר לשמלה בגזרה פשוטה יותר, ואילו לשמלה המקושטת יתאים בד כותנה רך, לינן או ריון בגוון אחד.

נוסף על כך הקדישי זמן לחפש אחרי גזרות שונות. קראי את ההצעות על הצד האחורי של המעטפה כדי לקבל מושג על סוגי הבדים המומלצים לסגנונות שונים של לבוש.

ולסיכום, ישנם כמה מונחים בסיסיים בבד שעלייך להכיר:

חיפוי – שכבה שנייה של בד המשמשת לגימור קווי הצווארון, הפתחים האחוריים והקדמיים, שרוולים וכו'. בד מיוחד המשמש לחיפוי מכונה בד מיצֵב.

Grainאורך חוטי השתי וחוטי הערב – אורכו ורוחבו של הבד. חשוב תמיד לדעת כי אורך הבד נמשך במקביל לשולי הבד כי עלייך להתאים את אורך החוט של הגזרה לאורך החוט של הבד לפני הגזירה.

לפרום – להפריד או למשוך חוטים ארוגים החוצה מהשוליים הגזורים של הבד.  

שולי הבד מצד לצד – השוליים החיצוניים של הבד הארוגים בדרך כלל כך שלא ייפרמו. במקצת מהבדים המודפסים הגימור בשוליים הוא ברצועה לבנה עם אותיות המודפסות עליה. בדרך כלל שולי הבד ארוגים ומהודקים טוב יותר.  

ספירת חוטים – מספר החוטים או חוטי הטוויה לכל סנטימטר בשתי (חוטי האורך) ובערב (חוטי הרוחב) בבד ארוג.

 

פיתוח וניהול: חנות וירטואלית ע"י  קיווי

© חנות באינטרנט ע"י  קיווי